EK - Erhvervsakademi København

en

Valgfag 2 - Hardware sikkerhed E26

2026/2027
Engelsk titel
Elective 2 - Hardware security E26
Uddannelse
IT-teknolog
Uddannelsestype
Fuldtidsuddannelse
Niveau
Erhvervsakademi
Semester
3. semester
Fagets/modulets varighed
3 uger
Ects
5
Udd. element
Valgfag
Sprog
Dansk
Opstart
Efterår
Studiested
Guldbergsgade 29 N, København N
Fagkode
3274324
Fag- /modulansvarlig
John Christian Højland
Malene Hasse
Bo Hansen
Natasha Fotel
  • Formål og læringsmål

    Dette valgfag undersøger, hvordan fysisk adgang til indlejrede systemer kan opnås, og hvordan uautoriseret adgang kan forhindres. Undervisningen omfatter både etiske overvejelser og de lovgivningsmæssige rammer for hardwaresikkerhed. Faget giver et solidt indblik i sikkerheden bag moderne indlejrede systemer, herunder typiske angrebsmetoder og måder at opdage og forebygge svagheder på. Teoretiske gennemgange kombineres med praktiske analyser af fysiske enheder, hvor interfaces identificeres visuelt og ved hjælp af måleinstrumenter. Samlet udvikles et skarpt teknisk sikkerhedsbillede med fokus på både angreb og forsvar i moderne IoT‑teknologier.

    Viden

    Den studerende har viden om og forståelse for:
    - hardware baserede angrebsflader​
    - Samspillet mellem hardware, firmware og kommunikation​
    - Almindelige kommunikations‑ og debug‑interfaces ​
    - Secure boot og firmware‑beskyttelse ​
    - Kryptering og nøglehåndtering​
    - Side‑channel angreb og fault injection ​
    - Principper for hardware forensics og fysisk adgang til enheder

    Færdigheder

    Den studerende kan:
    - Analysere og fortolke digitale signaler ​
    - Anvende oscilloskop og logic analyzer ​
    - Identificere komponenter og interfaces ​
    - Kortlægge hardware‑angrebsflader på IoT‑enheder ​
    - Vurdere sikkerhedsrisici på hardware​
    - Foreslå praktiske hærdningstiltag ​

    Kompetencer

    Den studerende kan:
    - Arbejde sikkerhedsbevidst med fysiske IoT‑produkter i praksis ​
    - Indgå i dialog med udviklere og ansvarlige om hardware‑sikkerhed ​
    - Tænke i både angrebs‑ og forsvarsperspektiver ​
    - Forholde sig ansvarligt til fysisk adgang og dataeksponering

  • Undervisningsform
    Undervisningen tilrettelægges varieret bl.a. være gennem klasseundervisning, øvelser og gruppearbejde, altid med et anvendelsesorienteret udgangspunkt. Som forberedelse til undervisningen vil der bl.a. være læsning af pensum, øvelser og studiegruppearbejde.
  • Prøve

    Læringsmålene for prøven er identiske med fagets/fagenes læringsmål

    Faget prøves
    Faget/modulet prøves selvstændigt
    Prøveform
    Skriftlig prøve
    Individuel eller gruppeprøve
    Individuel
    Anvendt sprog til prøven
    Dansk (Norsk/Svensk)
    Varighed
    90 minutter
    Regler om hjælpemidler til eksamen
    Der må kun medbringes egne noter og undervisningsmateriale fra uddannelsen som PDF, samt fysiske bøger fra litteraturlisten. Online materiale er ikke tilladt.

    Det er kun tilladt at bruge fysiske lommeregnere, programmer og apps, der kræver, at brugeren selv indtaster de relevante data i den rigtige rækkefølge, og hvor der ikke er forudbestemte felter til de relevante data. Lommeregneren skal virke når enheden er i fly-tilstand.

    Det er ikke tilladt at bruge AI-værktøjer. Det er ikke tilladt at køre kildekode. Det er ikke tilladt at kommunikere med andre.
    Bedømmelsesform
    7-trins skala
    Bedømmer(e)
    Intern censur
39
timers undervisning
98
timers forberedelse
Tallene viser omfanget af arbejdsbelastningen relateret til faget fordelt på forskellige studieaktiviteter.

På faget Valgfag 2 - Hardware sikkerhed E26 modtager du 39 timers undervisning, hvilket svarer til 52 lektioner (1 lektion = 45 min.) og 28% af din samlede arbejdsbelastning på faget.

Undervisningen vil primært bestå af følgende aktiviteter: workshop, digitale øvelser, øvelser i labs/værksteder.
Forberedelsen vil primært bestå af følgende aktiviteter: læsning af pensum, projektarbejde, video, øvelser.

Læs om KEAs studieaktivitetsmodel

*KEA kan fravige det angivne timetal, hvis det er begrundet i særlige forhold.