Københavns Erhvervsakademi

en

Kommunikation og anvendelse (DA)

2020/2021
Engelsk titel
Communication (DA)
Uddannelse
Bygningskonstruktør
Uddannelsestype
Fuldtidsuddannelse
Niveau
Professionsbachelor
Semester
4. semester
Fagets/modulets varighed
1 semester
Ects
4
Udd. element
Obligatorisk
Sprog
Dansk
Opstart
Forår
Efterår
Studiested
Håndværkergården, København N
Prinsesse Charlottes Gade 36, København N
Fagkode
4070401
Fag- /modulansvarlig
Mickey Exaudi
Kim Forum Jacobsen
Lone Lykke Larsen
  • Formål

    Semestret indleder med en introduktionstime, hvor semestrets faglige indhold gennemgås. Her vil de studerende oftest have mulighed for at komme med inputs til undervisningen. Det gælder særligt, hvis de selv mener, at de har nogle faglige huller indenfor kommunikation og metode.
    Det er selvfølgelig op til underviseren selv at vurdere, hvad der ligger indenfor underviserens
    kompetenceområde.
    Semestret centrerer sig om primært om minispecialet. Minispecialet er en afspejling af
    specialerapporten på 7. semester. Til forskel for specialerapporten skal minispecialet fylde fem sider. Semestret fem første lektioner omhandler emneudvikling, afgrænsning, teori, empiri og dsse lektioner består oftest af et oplæg på 30-45 minutter, hvorefter de studerendebliver sat igang med at arbejde med bemeldte emne. Vejledningen er her særligt vigtig for de studerende, der ikke har en gymnasiel baggrund og dermed ikke erfaring med akademiske opgaver. Særligt i femte lektion lægges op til meget vejledning, da de studerende skal aflevere synopsis herefter.

    Den efterfølgende lektion omhandler kilder (i det omfang det vurderes relevant, da de også har haft en lektion om disse på 3. semester), informationssøgning og kildekritik. Hvis de studerende ikke har dette behov, så kan man med fordel lægge en time ind, der omhandler grammatik, da mange studerende kæmpe med de klassiske sproglige faldgruber - alternativ kan de studerende selv komme med ønsker for lektionen, som der blev lagt op til i introtimen. Denne ‘mellemlektion’ giver underviseren muligheder for lidt ekstra luft, mens underviseren retter synopser. Disse gives tilbage med feedback til næste lektion. Når de studerende har fået synopsen tilbage gennemgås rapportens led, analyse, argumentation og struktur.

    Disse elementer står på skulderene af deres viden fra 3. semester for at sikre faglig progression. De studerende afleverer cirka tre uger senere. Afleveringsdatoer koordineres med underviserteamet ved semesterets begyndelse.

    De to næste lektioner kan med fordel lægges som en dobbelttime, da disse omhandler
    jobansøgning, CV og brug at netværk (LinkedIn) i forbindelse med, at de studerende skal søge praktik i løbet af 5. semester. De får selvfølgelig også nogle praktiske ting med, som de kan bruge, når de er færdiguddannede.

    Semesterets sidste lektion omhandler mundtlig formidling og præsentationsteknik med henblik på eksamen. Når vi mødes analogt, så holder de studerende en elevatortale for hinanden og giver feedback.

    Studerende, der har opfyldt semestermålene:
    •kan fortsætte det professionelle samarbejde i gruppen på baggrund af et sæt vedtægter og ugentlige mødereferater.
    •kan analysere relevante interessenter og planlægge deres projektkommunikation i overensstemmelse hermed.
    •kan oprette et tværfagligt narrativ af deres semesterprojekt ved hjælp af digitale medier.
    •kan udvikle en strategi for praktikken og præsentere sig selv professionelt i ansøgning, CV og portefølje, herunder deres personlige interkulturelle kompetencer.
    •kan vælge et forskningsemne, udforske det og skrive en miniafhandling efter en bestemt rapportstruktur.

  • Undervisningsform og udfoldelse af læringsmål
    Undervisning foregår enten ved forelæsning eller dialog på klasseniveau. Kommunikation
    er et gøre-fag, hvorfor de studerende helst skal aktiveres, hvis de skal blive dygtigere.
    Det gælder særligt i den engelskfaglige del. En lektion består typisk af 30-45 minutters
    oplæg og aktivering af studerende. Når de studerende arbejder, vejledes der undervejs.
  • Samarbejdsfag/modul(er)
  • Forudsætninger for at deltage i faget

    Faglige forudsætninger for at deltage i faget
    Ingen

    Materielle forudsætninger for at deltage i faget
    Ingen

  • Prøve

    Læringsmålene for prøven er identiske med fagets/fagenes læringsmål

    Forudsætninger for indstilling til eksamen
    Ingen
    Faget prøves
    Faget/modulet prøves med flg. fag
    Prøveform
    Kombineret skriftlig og mundtlig prøve
    Gruppeprojekt med mundtlig præsentation.
    Opgavetype
    Projekt
    Formkrav
    Information om formkrav gives ved undervisningens begyndelse
    Individuel eller gruppeprøve
    Individuel- eller gruppeprøve, 1-4 maks. deltagere
    Anvendt sprog til prøven
    Dansk(Norsk/Svensk)
    Varighed
    20 min.
    Hjælpemidler der må medbringes
    Alle
    Hjælpemidler som stilles til rådighed
    Ingen
    Bedømmelsesform
    7-trins skala
    Bedømmer(e)
    Intern censur
    Kriterier for prøvevurdering
    Der henvises til læringsmålene for emnet (modulet)
    Frist for aflevering
    Der informeres om aflevetingsfrist ved undervisningens begyndelse
    Syge-/omprøve
    Følger reglerne for uddannelsen. Der informeres om syge- og omprøve ved semestrets begyndelse
  • Foreløbig litteratur
    Dette er en foreløbig litteraturliste. Der udleveres en endelig litteraturliste i forbindelse med studiestart.
    Lektion 1-5 om minispecialeskrivning:
    *sproget.dk
    *Håndbog i Nudansk: •Rapporter (s. 503-510)
    * omatskrive.dk: Skriv bedre rapporter! Skriv effektivt!
    Harboe og von Müllen: Byggesten i samfundsvidenskabelige opgaver(Kbh. Univ. 2010)
    Hvad er en synopsis? (Fronter)
    Søiberg et al.: Opgaveskrivning for praktikere s. 62-67 (Fronter) (Frivillig læsning)
    .omatskrive.dk: Indledning, problemformulering, metode og konklusion
    Opgaveskrivning for praktikere s. 17-31 (Fronter)
    Den Gode Opgave, kap. 8 + s. 248-265
    Trine Toft: Informationssøgning til bachelorprojektet+ Den Gode Opgave 236-247 (Frivillig
    læsning)
    Lektion 8: Laurel Nesbitt: The Toulmin Method
    Lektion 9+10:
    Konstruktørforeningen: Ansøgning og CV
    Inkl. ’Afklar dine kompetencer som nyuddannet’ og ’Guide til jobsøgning for nyuddannede’.Sæt
    skub i din karriere med LinkedIn (Fronter)
    Håndbog i Nudansk: Stillingsansøgninger
    Forskellen på, hvordan mænd og kvinder taler? Mænd er talkshowgæster, kvinder er
    talkshowværter(Zetland)
    Hold øje med hvem der besøger din LinkedIn-profil (Fronter)
    Ten Rules for Your LinkedIn Summary (Fronter)
18
timers undervisning
92
timers forberedelse
Tallene viser omfanget af arbejdsbelastningen relateret til faget fordelt på forskellige studieaktiviteter.

På faget Kommunikation og anvendelse (DA) modtager du 18 timers undervisning, hvilket svarer til 24 lektioner (1 lektion = 45 min.) og 16% af din samlede arbejdsbelastning på faget.

Undervisningen vil primært bestå af følgende aktiviteter: interne forelæsninger, projektarbejde, gruppearbejde, klasseundervisning.
Forberedelsen vil primært bestå af følgende aktiviteter: læsning af pensum.

Læs om KEAs studieaktivitetsmodel

*KEA kan fravige det angivne timetal, hvis det er begrundet i særlige forhold.