Københavns Erhvervsakademi

en

Design Identity for The Future (DA)

Design Identity for The Future (DA)

2020/2021
Engelsk titel
Design Identity for The Future (DA)
Uddannelse
Design & business
Uddannelsestype
Fuldtidsuddannelse
Niveau
Professionsbachelor (top-up)
Semester
6. semester
Fagets/modulets varighed
6 uger
Ects
5
Udd. element
Obligatorisk
Sprog
Dansk
Opstart
Forår
Studiested
Guldbergsgade 29 N, København N
Fagkode
9944615
Fag- /modulansvarlig
Tina Hjort Jensen
Berit Konstante Nissen
Sofie Edvard Nielsen
Susanne Guldager Johnsen
  • Formål

    Specialets sidste modul Design Identity for The Future har fokus på designidentitet og designerens rolle i fremtiden.

    Den studerende får mulighed for selvstændigt at finde sin egen vej på baggrund af den viden, de færdigheder og kompetencer, som er opnået under uddannelsen sat i kontekst af FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling.

    Modulet er baseret på en business case eller eget iværksætterprojekt. Den studerende udvikler en bæredygtig designstrategi, der munder ud i en designløsning målrettet virksomhedens/organisationens DNA og brugerens behov. Et grundlæggende element i modulet er den iterative designproces.

    Overordnet er der fokus på designerens rolle samt design, produktudvikling og virtuel storytelling

    Viden

    Den studerende:

    - Skal kunne forstå og reflektere over relevant teori og metode i forhold til udvikling af innovative og identitetsskabende designløsninger.

    - Skal kunne forstå og reflektere over værdikæden og brugerens behov.

    Færdigheder

    Den studerende:

    - Kan formidle identitetsskabende, innovative, konkurrencedygtige og bæredygtige designløsninger.

    - Kan formidle og visualisere løsningsforslag gennem prototyping til samarbejdspartnere og brugere.

    - Kan med en eksplorativ tilgang anvende relevant teknologi inden for professionens praksis.

    - Kan vurdere, begrunde samt anvende visuel, verbal og/eller skriftlig kommunikation, der understøtter designprocesser og -løsninger.

    Kompetencer

    Den studerende:

    - Skal identificere egen læring samt tilegne sig ny viden, færdigheder og kompetencer i relation til designprofessionen.

    - Kan identificere modtagerbehov og omsætte disse til innovative og transformative bæredygtige designløsninger.

    - Skal identificere egen læring samt tilegne sig ny viden, færdigheder og kompetencer i relation til den teknologiske udvikling.

    - Kan selvstændigt håndtere fagligt og/eller tværfagligt samarbejde ved hjælp af relevant teknologi.

    - Kan selvstændigt og professionelt præsentere og argumentere for til- og fravalg i udviklingsprocessen samt for selve designløsningen.

41
timers undervisning
96
timers forberedelse
Tallene viser omfanget af arbejdsbelastningen relateret til faget fordelt på forskellige studieaktiviteter.

På faget Design Identity for The Future (DA) modtager du 41 timers undervisning, hvilket svarer til 55 lektioner (1 lektion = 45 min.) og 30% af din samlede arbejdsbelastning på faget.

Undervisningen vil primært bestå af følgende aktiviteter: interne forelæsninger, projektarbejde, projektpræsentation.
Forberedelsen vil primært bestå af følgende aktiviteter: indsamling af empiri, projektarbejde, værksted.

Læs om KEAs studieaktivitetsmodel

*KEA kan fravige det angivne timetal, hvis det er begrundet i særlige forhold.